Komórki macierzyste

 


Komórki macierzyste – innowacyjne rozwiązanie dla pacjentów z urazami ortopedycznymi.

Do niedawna urazy ortopedyczne leczono wyłącznie operacyjnie, co wiązało się z długotrwałą rekonwalescencją i niepewnymi rezultatami. Dla wielu pacjentów była to długa i kosztowna droga. Rozwój medycyny pozwala jednak poszukiwać bardziej skutecznych i naturalnych sposobów leczenia. Zastosowanie w tym celu komórek macierzystych to rozwiązanie na miarę XXI wieku. O nadziei w nich pokładanych i zastosowaniu w ortopedii opowiada dr Andrzej Komor, specjalista ortopeda z Horizon Medical Center - dawniej Kliniki Medycyna Urody.

Komórki macierzyste, czyli…?

Komórki te swoją nadzwyczajną rolę w leczeniu posiadają ze względu na specyficzne właściwości. „Są one swego rodzaju depozytem. Mają tendencję do różnicowania się w inne typy komórek – właśnie z nich rozwijają się wszystkie inne linie komórkowe naszego ciała. Odpowiednio pobudzone mogą namnażać się i przekształcać w te komórki, które zostały uszkodzone. To sprawia, że drzemie w nich ogromny potencjał regeneracyjny” – mówi dr Andrzej Komor. Ich wykorzystanie to wielka nadzieja dla medycyny. „Stwarzamy możliwość odtworzenia prawidłowej tkanki, co do tej pory nie było możliwe nawet operacyjnie. Te komórki sprawiają, że rekonwalescencja jest krótsza, a efekty bardziej przewidywalne. Jest to wielka nadzieja na przyszłość, nie tylko w ortopedii, ale także innych dziedzinach medycyny” – kontynuuje.

W ortopedii

Wykorzystanie komórek macierzystych w celu leczenia urazów ortopedycznych znajduje zastosowanie przy chorobach zwyrodnieniowych stawów, leczeniu stanów zapalnych, zmianach pourazowych ścięgien i więzadeł oraz uszkodzeniach mięśni. „Są to urazy nie tylko dotyczące sportowców, ale także zwykłych ludzi, gdyż kontuzje często zdarzają się przy codziennych czynnościach. Dzięki zastosowaniu komórek macierzystych jesteśmy w stanie szybko przywrócić pacjenta do sprawności, nawet po ciężkich urazach” – mówi dr Komor. Leczenie polega na (usunięte) podaniu komórek macierzystych w zmienione chorobowo miejsce kilkukrotnie (w zależności od urazu) w odstępach ok. 3-4 tygodni. Jak przy każdym urazie ortopedycznym konieczna jest rehabilitacja, lecz przebiega ona krócej i jest mniej uciążliwa dla pacjenta.

Tylko z certyfikatem

Największe źródło komórek macierzystych w organizmie człowieka znajduje się w tkance tłuszczowej. „Komórki te są także obecne w szpiku kostnym oraz w krwi, lecz największa ich ilość mieści się pomiędzy komórkami tłuszczowymi. Ich pobranie odbywa się na drodze liposukcji. Następnie po odpowiednim oczyszczeniu i przygotowaniu w laboratorium zostają podane w określone miejsce: stawy, więzadła, ścięgna lub mięsnie” – wyjaśnia dr Komor. Bardzo ważna jest odpowiednia jakość zawiesiny komórkowej stosowanej w terapii komórkami macierzystymi. „W Warszawie jest tylko jedno certyfikowane laboratorium przygotowujące preparat komórek macierzystych wysokiej jakości, co oznacza, że wraz z wyizolowanymi komórkami wydaje ono stosowny certyfikat informujący o ilości i jakości komórek macierzystych” – informuje dr Andrzej Komor.

Horizon Medical Center - dawniej Klinika Medycya Urody

ul. Domaniewska 39A

02-672 Warszawa

tel. 509 461 432

www.medycynaurody.pl